Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby upozorňuje na zhoršujúci sa zdravotný stav pacientov, ktorí sa liečia doma. Záchranári sa často stretajú s dehydrovanými pacientami, ktorí neprijímajú potravu. Upozorňujeme ľudí liečiacich sa z ochorenia COVID-19 v domácom prostredí,  aby svoju liečbu a prípadné ľahšie komplikácie konzultovali so všeobecným lekárom.
 
Operátori na tiesňovej linke 155 a záchranári sa v poslednom období stretajú so zvýšeným počtom pacientov s ochorením COVID-19, ktorých zdravotný stav nie je dobrý. „Máme rastúci počet prípadov pacientov s ochorením COVID-19, ktorí sa liečia doma a ich zdravotný stav sa rapídne zhorší. Dostávajú sa do štádia, kedy sú dehydrovaní, neprijímajú potravu, nevládzu chodiť. Dopracujú sa k pneumónii a v takomto zhoršenom stave volajú k nám,“ upozorňuje na zhoršenie situácie riaditeľ Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Michal Weinciller. V tomto kontexte upozornil, že pacient sa musí obrátiť už v začiatkoch ochorenia na svojho obvodného lekára a akékoľvek zhoršenie stavu s ním riešiť priebežne.  
 
Ministerstvo zdravotníctva upozorňuje ľudí s pozitívnym výsledkom testu na COVID-19, rovnako tak aj ich príbuzných. Aj keď majú bezpríznakový priebeh infekcie a nepotrebujú vystaviť PN, mali by o pozitívnom výsledku informovať aj svojho lekára. „Je to dôležité pre prípad možných zdravotných komplikácií súvisiacich s infekciou, ale aj pre praktické dôvody, a to potrebu vystavenia potvrdenia o prekonaní COVID-19,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas. Liečbu a svoj zdravotný stav by mal pacient v domácom liečení riešiť s obvodným lekárom.  Za dodržania protiepidemických opatrení by sa o neho mali postarať príbuzní a osoby žijúce v spoločnej domácnosti. Nezabúdať na zabezpečenie pitného režimu, stravy a potrebných liekov.
 
Hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecné lekárstvo Adriana Šimková odporúča pacientom s ľahkým priebehom liečiť sa ako pri bežných respiračných ochoreniach. „Nezabúdať na dostatočný príjem tekutín, vitamínov,  ľahšie sa stravovať,   a dodržiavať šetriaci režim.  Podľa  potreby  užiť voľno predajné lieky na teplotu, bolesť hrdla, zapchatý nos  a na kašeľ,“ radí Adriana Šimková. Príznaky by mali do pár dní ustúpiť. Radí kedy kontaktovať lekára a v akých prípadoch tiesňovú linku.
 
Buďte v kontakte so svojim všeobecným lekárom. Zvlášť ho upozornite, ak:
a) teplota nad 38 stupňov trvá viac ako 72 hodín
b) máte neutíchajúci kašeľ
c) zhoršujúce sa dýchanie
d) začínajúce bolesti na hrudníku napr. pri dýchaní
e) prijímate menej tekutín a začínate menej močiť
 
Varovné príznaky  alebo kedy volať tiesňovú  linku záchrannej zdravotnej služby:
(pacienti s COVID-19)
a) máte pocit nedostatku vzduchu  pri rozprávaní alebo minimálnej námahe (bežné aktivity sú pre vás problémom)
b) bolesť a tlak na hrudníku.
c) poruchu vedomia
d) vykašliavanie krvi
e) fialové pery, bledá tvár
 
POZOR: Nezabudnite operátorovi  na linke oznámiť, ak ste mali pozitívny test na COVID-19 vy alebo niekto z vašej domácnosti!