Minister zdravotníctva Kamil Šaško spolu s odborníkmi a Úradom verejného zdravotníctva SR predkladá návrh zákona, ktorým zakazujeme predaj jednorazových e-cigariet, ochutených výrobkov s lákavými príchuťami. Nová legislatíva sprísňuje aj niektoré reklamné aktivity a sankcie. Cieľom navrhovanej právnej úpravy je znížiť výskyt užívania elektronických cigariet a výrobkov obsahujúcich nikotín najmä u zraniteľných skupín obyvateľstva (deti a mládež).

„Mojou úlohou ako ministra zdravotníctva je chrániť zdravie našich detí a občanov. Práve preto som sa rozhodol zakročiť proti atraktívnym, ale extrémne nebezpečným nikotínovým výrobkom, ktoré sa v tichosti stali súčasťou každodenného života našich tínedžerov,“ povedal minister zdravotníctva K. Šaško. 

Až 35% mladistvých už skúšalo e-cigaretu
Každé štvrté dieťa si ju dokáže bez problémov kúpiť

„Ako otec chápem, že nikotín v školských taškách nie je len zdravotný problém, je to morálne zlyhanie nás dospelých. Závislosť sa začína nenápadne,“ upozornil minister. 

Najdôležitejšie zmeny
 
zákaz predaja jednorazových elektronických cigariet (ktoré nie sú opakovane nabíjateľné)
zákaz predaja ochutených výrobkov a náplní do elektronických cigariet, plniacich fľaštičiek, bylinných výrobkov a nikotínových vrecúšok bez obsahu tabaku s výnimkou príchute mentolu, mäty a tabaku - tieto príchute, teda mentol, mäta a tabak nie sú často vyhľadávané mladistvými, avšak majú význam pre dospelých spotrebiteľov týchto výrobkov, pre ktorých môžu byť prostriedkom na ceste prestať fajčiť.
zákaz poskytovať spotrebiteľovi akékoľvek ekonomické výhody pri nákupe formou tovaru a služieb, ktoré s ich používaním priamo nesúvisia (nápoje, pivo, puzdro na zariadenie a podobne)
zvyšujú sa sankcie 
zavedenie zákazu predaja súvisiacich predmetov, ktoré sa obvykle predávajú s tabakovými a súvisiacimi výrobkami napríklad cigaretové papieriky, obaly, filtre, kryty osobám mladším ako 18 rokov

 Prečo zmeny plánujeme

pretože aj užívanie takýchto výrobkov škodí zdraviu a ochutené varianty lákajú aj mladých ľudí, hoci vedia, že to nie je zdravé
znižujeme dostupnosť a atraktívnosť výrobkov, ktoré obsahujú príchute atraktívne najmä pre mladých ľudí, ako sú ovocné, kolové a cukríkové 
chceme znižovať výdavky na zdravotnú starostlivosť spojenú s následkami užívania tabakových a súvisiacich výrobkov
jednorazové elektronické cigarety predstavujú rozsiahlu ekologickú záťaž, ktorú ich výroba a spotreba so sebou prináša


Takéto a podobné regulácie už prijali viaceré štáty EÚ, ako napríklad Dánsko, Estónsko, Slovinsko, ale aj vo svete, napríklad Spojené kráľovstvo, Austrália, Nový Zéland. Na Slovensku by nová legislatíva mala platiť v roku 2026. 
foto tk uvz - 1504.jfif