Tlačiť Späť

Domov » Inštitút výskumu a vývoja

Inštitút výskumu a vývoja

Kontaktujte nás/ Our contact: + 421 2 59 373 236
barbora.kucerova@health.gov.sk

Inšitút výskumu a vývoja - logoO nás:

Inštitút výskumu a vývoja (ďalej len „IVV“) pri Ministerstve zdravotníctva Slovenskej republiky (ďalej len „MZ SR“) sa transformoval 1. januára 2019 z Odboru výskumu a vývoja MZ SR, ktorý vznikol 1.11.2016. Úlohou IVV je pripravovať, spájať a koordinovať vedecké činnosti výskumu a vývoja, najmä v oblasti biomedicíny s uplatňovaním výsledkov vedeckého výskumu v zdravotníctve.

Tím inštitútu tvoria ľudia s bohatými skúsenosťami z viacerých odvetví zdravotníckeho sektora a výskumných organizácií.

 

Víziou IVV je zlepšenie zdravia najmä slovenskej populácie, ako aj v globálnom (nadnárodnom) rozsahu generovaním a využívaním inovatívnych výstupov excelentnej vedy v oblasti zdravotníctva.

Misiou IVV je reflektovať na požiadavky súčasných národných a medzinárodných potrieb v biomedicínskom výskume a vývoji prostredníctvom harmonizácie a špecifikácie výskumno-vývojových aktivít, budovaním vedecko výskumných kapacít v rámci systémovej podpory rozvoja najmä aplikovaného výskumu a vývoja, inovácií, posilnenia vedeckej spolupráce na národnej úrovni ako aj v medzinárodnom kontexte, optimalizácie ochrany práv duševného vlastníctva (najmä patentovej ochrany) a transferu technológií v oblasti zdravotníctva.
 

IVV plní najmä tieto úlohy:

  1. Vypracováva dlhodobú stratégiu rozvoja výskumu a vývoja, najmä v oblasti biomedicíny v zdravotníctve a prepojených interdisciplinárnych oblastí výskumu a vývoja;

  2. Stanovuje vecné zameranie, priority a základné ciele výskumu a vývoja na úseku zdravotníctva, najmä v oblasti biomedicíny a prepojených interdisciplinárnych oblastí výskumu a vývoja;

  3. Prepája vedecké výsledky s klinickým výskumom a vývojom;

  4. Navrhuje úpravy všeobecne záväzných právnych predpisov v oblasti výskumu a vývoja, najmä v oblasti biomedicíny a prepojených interdisciplinárnych oblastí výskumu a vývoja;

  5. Podporuje excelentné tímy s relevantnými projektmi a ich prepájanie s významnými vedeckými a biznisovými odborníkmi, najmä z EÚ;

  6. Vytvára a posilňuje vedecké prostredie pre excelentnú vedu, najmä v aplikovanom biomedicínskom výskume a vývoji;

  7. Spolupracuje s prestížnymi výskumno-vývojovými centrami a podporuje vytváranie výskumno-vývojových konzorcií;

  8. Podporuje integráciu do výskumnej infraštruktúry EÚ.

 

Naše aktivity:

  • Expertná a networkingová podpora biomedicínskym výskumným skupinám na Slovensku;

  • Organizácia práce Vedeckej rady ako poradného orgánu pri MZ SR podľa štatútu Vedeckej rady MZ SR. Vedecká rada predstavuje strategickú a systémovú podporu výskumu a vývoja v oblasti biomedicíny a je zostavená z národných a medzinárodných expertov;

  • Organizovanie odborného vyhodnotenia Verejnej výzvy na predkladanie žiadostí na poskytnutie dotácie MZ SR na výskum a vývoj v oblasti zdravotníctva; vypočutia (hearings) výsledkov jednotlivých projektov, prostredníctvom Vedeckej rady MZ SR

 

Stanoviská Vedeckej rady:


4. Odpočty z NOP



5. Akčné plány NOP na roky 2021 – 2025



6. Publikácie

 

  • Informácie / novinky: 

  • Iniciatíva pre inovatívnu medicínu (IHI) organizuje informačné dni k výzvam 6 a 7

  • Iniciatíva pre inovatívnu medicínu
    organizuje v súvislosti s plánovanými výzvami 6 a 7 na predkladanie projektových návrhov informačné dni.
    Podujatia sa uskutočnia v online formáte od 10. do 16. januára 2024 a budú venované podmienkam výziev ako aj ich pravidlám a v rámci jednokolových výziev  finančným aspektom.
    23. – 25. januára 2024 sa uskutočnia tzv. pitching sessions, kde organizácie majú možnosť svojej prezentácie ako potencionálneho partnera do konzorcia a identifikovania nových partnerov.
    „Pitching sessions“ budú prebiehať v rámci jednokolovej výzvy IHI call 7.

    Registrácia je povinná na:  IHI Call Days platform

    Iniciatíva pre inovatívnu medicínu (IHI) informačné dni k výzvam 6 a 7 

    Zdroj: IHI


  • Inciatíva pre inovatívnu medicínu (IHI) zverejňuje návrhy výziev 6 a 7

  • IHI zverejňuje predbežné témy výziev pred ich oficiálnym otvorením, aby potenciálnym žiadateľom poskytla priestor na budovanie konzorcia a vypracovanie projektového návrhu.
    Predbežné témy výziev 6 a 7 boli zverejnené na webovej stránke IHI https://www.ihi.europa.eu/apply-funding/future-opportunities
    Usmernenie, šablóny a odkazy pre záujemcov o podávanie návrhov projektov nájdete na: https://www.ihi.europa.eu/apply-funding/call-documents
    Všetky informácie týkajúce sa navrhovaných tém výziev sú orientačné a môžu sa zmeniť. Záverečné témy výziev budú oznámené po schválení Riadiacou radou.

    Zdroj: IHI


  • Iniciatíva pre inovatívnu medicínu (IHI) – prispievajúci partneri

  • IHI dňa 12. 10. 2023 od 15:00 – 16:30 organizuje webinár “IHI contributing partners – who, why and how?”, ktorý je zameraný na dôležité aspekty úlohy prispievajúcich partnerov v rámci aplikačného procesu IHI projektov.

    Cieľovou skupinou sú súčasní prispievajúci partneri a organizácie, ktoré sa plánujú zúčastniť IHI projektov ako prispievajúci partneri.

    Registrácia

    Zdroj: IHI

     

  • Záväzná metodika riadenia, financovania a hodnotenia podpory výskumu, vývoja a inovácií

    Rada vlády pre vedu techniku a inovácie na svojom zasadnutí 18. septembra 2023 schválila Záväznú metodiku riadenia, financovania a hodnotenia podpory výskumu, vývoja a inovácií.

    Záväzná metodika poskytuje základné princípy, ktoré sa uplatňujú pri príprave výziev, podávaní a hodnotení žiadostí, monitorovaní projektov a hodnotení výziev v oblasti výskumu, vývoja a inovácií. Cieľom je dosiahnuť jasné pravidlá pri podpore výskumu, vývoja a inovácií z verejného sektora a zároveň tieto pravidlá v čo najväčšej možnej miere prispôsobiť správnej praxi v EÚ. Ďalším dôležitým princípom je zjednodušenie procesov a systému pre výskumníkov a inovátorov.

    Podrobnejšie informácie a dokumenty: https://vaia.gov.sk/sk/zavazna-metodika/

    Zdroj: VAIA

     

  • Alzheimer Fórum 2023 

  • Dňa 21. septembra 2023 sa v aule Katolíckej univerzity v Ružomberku uskutoční medzinárodná vedecká a odborná konferencia Alzheimer Fórum 2023, ktorá prináša najnovšie poznatky z oblasti diagnostiky a liečby demencie.

    Prednášky budú venované okrem Alzheimerovej choroby aj vaskulárnej demencii a Parkinsonovej chorobe. Dozviete sa, aký vplyv na kognitívne funkcie má stres a depresia a ako rozpoznať u pacienta miernu kognitívnu poruchu.

     Azheimer Fórum 2023

    Na konferencii vystúpia s príspevkami aj poprední odborníci konzorcia projektu ADDIT-CE, ktorého je MZ SR / IVV partnerom. Projekt ADDIT-CE programu Horizont Európa podporuje spoluprácu akademického sektora a biotechnologických firiem na Slovensku a v Českej republike v oblasti navrhovania nových diagnostických postupov pre Alzheimerovu chorobu.
    Program

    Registrácia (otvorená do 11. 9. 2023)

    Zdroj: Slovenská Alzheimerova spoločnosť

     

  • Iniciatíva pre inovatívnu medicínu (IHI) otvára nové výzvy 4 a 5 na podávanie projektov

    IHI dňa 27. júna 2023 otvorila výzvy 4 a 5, ktorých témy trvalá udržateľnosť, alternatívy testovania na zvieratách, klinické skúšania, mŕtvica a ďalšie prispievajú ku kľúčovým politikám EÚ ako je Európska zelená dohoda. Otvoreniu výziev predchádzalo zverejnenie návrhov tém: Future opportunities | IHI Innovative Health Initiative (europa.eu)

    Prečo podať projektový návrh?
    Výzvy IHI na predkladanie projektových návrhov sú vynikajúcou príležitosťou pre výskumníkov zúčastniť sa prelomových, medzisektorových a kolaboratívnych projektov, ktorých cieľom je poskytnúť pacientom hmatateľné výhody. Sú určené pre výskumníkov z akademického a súkromného sektora, malých a stredných podniky, stredne veľkých spoločností, nemocníc a pacientských organizácií.

    Výzva 4:  https://europa.eu/!CYj638
    - jednokolová výzva s uzávierkou podania projektových návrhov do 8. novembra 2023
    - podrobnejšie informácie o témach a ako podať projekt: IHI call 4 | IHI Innovative Health Initiative (europa.eu)

    Výzva 5:  https://europa.eu/!BxrRWT
    - dvojkolová výzva s uzávierkou podania projektových návrhov do 16. januára 2024
    - podrobnejšie informácie o témach a ako podať projekt: IHI call 5 | IHI Innovative Health Initiative (europa.eu)

    V prípade otázok sa obráťte na: applicants@ihi.europa.eu

    Tlačová správa: https://europa.eu/!FNknmv

    Zdroj: IHI
     

  • Transformačné a inovačné konzorciáá

    Výskumná a inovačná autorita Úradu vlády SR (VAIA) z Plánu obnovy a odolnosti vyhlásila jednu z najväčších výziev na podporu spolupráce firiem, akademického sektora a organizácií výskumu a vývoja.

    Úlohou výzvy Transformačné a inovačné konzorciá (TIK) je posilnenie výskumného a inovačného prostredia na Slovensku prostredníctvom podpory menšieho počtu tematicky zadefinovaných transformačných a inovačných konzorcií, ktoré budú prepájať verejných a súkromných aktérov zo Slovenska so špičkovými inštitúciami zo zahraničia.

    Cieľom je podporiť transformáciu kľúčových sektorov ekonomiky s vysokým inovačným potenciálom, ktoré budú zadefinované samotnými žiadateľmi v podaných žiadostiach.

    Termín uzávierky výzvy: 13. septembra 2023
    Alokácia: 107 928 000 €
    Výška podpory: 15 - 30 mil. € / projekt

    Záznam z webinára venovaného vyhlásenej výzve Transformačné a inovačné konzorciá z 4. júla 2023

    Často kladené otázky k výzve (FAQ).

    Zdroj: VAIA

     

  • Výskumná a inovačná autorita (VAIA) otvorila Misiu zdravie

    misia-2-21-6.jfifInštitút výskumu a vývoja MZ SR (IVV) participoval na určovaní smerovania a hlavného cieľa Misie zdravia na podujatí „Spoločne tvoríme misiu zdravia, ktoré sa uskutočnilo dňa 21. 6. 2023 vo Vedeckom parku Univerzity Komenského. Cieľom Misie zdravia je pomocou inovácií a prelomových technológií priniesť riešenia pre najväčšie celospoločenské výzvy v oblasti zdravia. Misia je ambiciózna a prinesie hmatateľné výsledky pre občana a pacienta.V rámci okrúhlych stolov zástupcovia vedeckej komunity, akadémie, štátnych a verejných inštitúcií, inovátori, zdravotní pracovníci, zástupcovia nemocníc, ambulancií, zdravotných poisťovní, regiónov, zamestnávatelia, občianska spoločnosť, obchodné komory a podnikateľské subjekty diskutovali o koncepte „misie“, ktorá je novinkou výskumného a inovačného programu Horizont Európa 2021-2027 (Mission Cancer) a zároveň strategickým mechanizmom schválenej Národnej stratégie pre výskum a inovácie 2030.

    Misia zdravie – analytický podklad

    Zdroj: VAIA
     

  • Záznamy z Informačného dňa Iniciatívy pre inovatívnu medicínu (IHI) k výzve 4 a 5 zverejnené

    Európske partnerstvo Iniciatíva pre inovatívnu medicínu (Innovative Health Initiative- IHI) zverejnilo záznamy z Informačného dňa k výzvam 4 a 5: https://www.ihi.europa.eu/news-events/events/ihi-call-days-calls-4-5

    Platforma na vyhľadávanie partnerov do konzorcií pre IHI výzvy

    Zdroj: IHI
     

  • Informačný deň Iniciatívy pre inovatívnu medicínu (IHI) k výzve 4 a 5

    Európske partnerstvo Iniciatíva pre inovatívnu medicínu (Innovative Health Initiative- IHI) usporiada Informačný deň k výzve 4 (19. – 22. 6. 2023) a k výzve 5 (26. – 29. 2023)  v online formáte. 
    Na podujatie je nevyhnutná registrácia, ktorá je bezplatná. 
    Návrhy tém nájdete na: https://www.ihi.europa.eu/apply-funding/future-opportunities
    Program

    IHI Call Days

    Nepremeškajte príležitosť dozvedieť sa všetky informácie potrebné k podávaniu návrhu projektov v rámci výziev 4 a 5 a identifikovať partnerov v rámci konzorcií prostredníctvom burzy partnerov

    Všetky informácie týkajúce sa tém výzvy 4 a 5  sú orientačné a môžu sa zmeniť. Konečné informácie o budú oznámené po schválení Správnou radou IHI.

    Zdroj: IHI

     

  • Medzinárodný deň klinických skúšaní na pôde MZ SR
    V dňoch 15. – 16. mája 2023 organizoval Národný uzol pre akademické klinické skúšania na Slovensku SLOVACRIN zastrešený LF UPJŠ v Košiciach v spolupráci s Inštitútom výskumu a vývoja MZ SR a ďalšími partnermi konferenciu „Medzinárodný deň klinických skúšaní“.
    Na tomto podujatí vznikla iniciatíva na vytvorenie Pracovnej skupiny MZ SR, ktorá bude definovať hlavné, no odstrániteľné prekážky pre navýšenie počtu a zvýšenie prínosu klinických štúdií v SR.

    Tlačová správa z konferencie

    Podcast medicínskej riaditeľky infraštruktúry SLOVACRIN MUDr. Beáty Čečetkovej, PhD

 

  •  Konferencia verejného obstarávania: Veda a výskum. Nové výzvy v obstarávaní pre vedecko-výskumné projekty.

    Dňa 23. mája sa v hoteli Bratislava uskutoční Konferencia verejného obstarávania: Veda a výskum. Nové výzvy v obstarávaní pre vedecko-výskumné projekty.
    Konferencia je zameraná na praktickú časť obstarávania projektov vedy a výskumu a lektori s praktickými skúsenosťami poskytnú prehľad nielen o aktuálnych a plánovaných výzvach, ale aj možnosti riešení doterajších aplikačných problémov v oblasti obstarávania projektov vedy a výskumu.

    Na konferenciu je potrebné sa registrovať (vstupné 130€ bez DPH)

    Program, registrácia a podrobnejšie informácie

    Zdroj: Škola obstarávania

     

  •  27.-28.4.2023 – "Workshop ku klinickým skúšaniam v onkológii"

    Národný onkologický inštitút organizuje Workshop ku klinickým skúšaniam v onkológii, ktorý sa uskutoční v dňoch 27.-28.4.2023 v Bratislave na pôde Ministerstva zdravotníctva SR. Podujatie bude prebiehať v slovenskom jazyku a je bezplatné.

    Registrácia je otvorená do 17.apríla 2023.

    Pozvánka

    droj: NOI

     

  • Národná stratégia výskumu, vývoja a inovácií do roku 2030 je schválená!

    Dňa 28. 3. 2023 na rokovaní vlády bola schválená Národná stratégia výskumu, vývoja a inovácií do roku 2030 s rozpočtom 1 miliarda EUR ročne, ktorá pôjde do lepšieho systému.

    Stratégia rieši tri kľúčové, na seba nadväzujúce oblasti. V prvom rade je potrebné zabezpečiť predvídateľné financovanie do kvalitného systému, ktorý umožní výskumníkom a inovátorom sústrediť sa na projekty s veľkým potenciálnym dopadom. Druhou oblasťou je rozvoj, lákanie a udržanie talentu zo Slovenska aj zahraničia. Nakoniec stratégia navrhuje nástroje ako prioritizovať oblasti výskumu, vývoja a inovácií, v ktorých má Slovensko ambíciu a potenciál excelovať.

    Národnú stratégiu a jej Akčný plán nájdete na nižšie uvedenom odkaze.

    Národná stratégia výskumu, vývoja a inovácií a jej  Akčný plán

    Zdroj: Úrad vlády, VAIA

  • SIEA ponúka 50-tisícové poukážky na inovácie v oblasti zdravotníctva

    Podnikatelia budú môcť opäť využiť finančnú pomoc. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) pripravila prostredníctvom národného projektu inovujme.sk poukážky vo výške až 50-tisíc eur na projekt.

    SIEA podporuje slovenských podnikateľov v tvorbe inovácií a aj takouto formou reaguje na dopady nielen energetickej krízy. Po šiestich úspešných výzvach vyhlasuje 1. februára novú s názvom Zdravá spoločnosť 2.0. Výzva bude otvorená do 15. marca 2023 a na inovačné projekty pre podnikateľov je vyčlenených 1 milión eur. Výška inovačnej poukážky od 10-tisíc do 50-tisíc eur bude preplatená formou predfinancovania, a to až do hodnoty 85 % oprávnených výdavkov.

    Inovačné poukážky môžu využiť slovenské firmy, ktoré podnikajú minimálne jeden rok, na projekty výskumu a vývoja pre oblasť onkológie, neurovied, metabolických ochorení, ochorení kardiovaskulárneho systému, raritných a infekčných ochorení, pre materiály a biomateriály v zdravotníctve, lieky a liekové formy, 3D tlač a 3D biotlač, senzory, diagnostiku či technológie na monitorovanie zdravotného stavu pacienta.

    Výzva Zdravá spoločnosť 2.0 je úspešným pokračovaním minuloročnej finančnej pomoci, ktorú využilo spolu 27 firiem v celkovej hodnote 1 250 000 eur,“ dodáva Stanislav Jurikovič.

    Oprávnené aktivity sú v súlade so Stratégiou výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu Slovenskej republiky 2021 – 2027, domény Zdravá spoločnosť.

    Podrobnejšie informácie

    Brožúrka

    Oprávnené aktivity

    Zdroj: SIEA

     

  • MZ SR je partnerom v projekte na vývoj a zdokonalenie diagnostiky Alzheimerovej choroby

    Alzheimerova choroba postihuje milióny ľudí na celom svete a v súčasnosti neexistuje žiadna účinná liečba, ktorá by chorobu modifikovala. Včasná diagnóza Alzheimerovej choroby je prínosná najmä kvôli stanoveniu vhodnej starostlivosti o pacientov a oddialeniu progresu ochorenia. Zavádzanie modernej diagnostiky Alzheimerovej choroby do klinickej praxe na Slovensku a v Českej republike je však roztrieštené. Práve tento problém sa snaží vyriešiť projekt ADDIT-CE koordinovaný Masarykovou univerzitou v Brne. Tento unikátny projekt podporí spoluprácu vedcov na akademickej pôde a biotechnologických firiem na Slovensku a v Českej republike pri navrhovaní moderných diagnostických nástrojov. Projekt získal financovanie takmer 5 mil. Eur na 4 roky od Európskej únie v rámci programu Horizont Európa, grantovej schémy Excellence Hubs podporujúcej centrá excelentnosti, ktoré sa zameriavajú na inovácie tým, že umožňujú prepojenie inovačných ekosystémov v takzvaných "rozširujúcich sa" krajinách a vytvorenie pevnejších väzieb medzi akademickou sférou, priemyslom, vládou a občianskou spoločnosťou.

    Hlavným cieľom projektu je vytvoriť dva vzájomne prepojené ekosystémy v Bratislave a v Brne, ktoré budú združovať všetkých aktérov podporujúcich inovácie v tejto oblasti. Excelentné vedecké tímy z CEITEC MU, Prírodovedeckej fakulty MU, Lekárskej fakulty MU a Slovenskej akadémie vied budú spolupracovať so súkromnými biotechnologickými spoločnosťami, konkrétne so spoločnosťami BioVendor, Multiplex DX a Geneton. Pacientov a ich blízkych budú zastupovať organizácie ako Slovenská Alzheimerova spoločnosť, Česká Alzheimerova spoločnosť, Centrum Memory a Czech Brain Aging Study. Vládny sektor je v projekte zastúpený Ministerstvom zdravotníctva SR a Juhomoravským inovačným centrom.

    Očakávaným výsledkom projektu ADDIT-CE bude nová, moderná a revolučná diagnostika Alzheimerovej choroby prenesená do klinickej praxe na Slovensku a v Čechách, ktorá umožní včasnú intervenciu a sledovanie progresie tohto neurodegeneratívneho ochorenia u pacientov a vytvorenie národných programov zameraných na boj proti tejto zákernej chorobe.

    Zdroj: EK, CEITEC MU

     

  • Informačný deň pre Klaster 1 Zdravie programu Horizont Európa a burza partnerov

    Európska komisia dňa 19. 1. 2023 organizuje Informačný deň pre Klaster 1 - Zdravie programu Horizont Európa k novým výzvam na podávanie projektov. Následne 20. 1. 2023 sa uskutoční burza partnerov. 

    Nepremeškajte príležitosť nájsť si partnerov do konzorcií vo výzvach v rokoch 2023 - 2024.

    HE infodays Cluster1 January 2023

    Program informačného dňa a registrácia

    Burza partnerov a registrácia (uzávierka 16. 1. 2023)

    Zdroj: EK

  • Informačný deň Iniciatívy pre inovatívnu medicínu (IHI) k výzve 4 a burza partnerov

    Európske partnerstvo Iniciatíva pre inovatívnu medicínu (Innovative Health Initiative- IHI) usporiada  Informačný deň dňa 18. – 19. 1. 2023 k dvojkolovej výzve - Call 4 v online formáte. 
    Na podujatie je nevyhnutná registrácia, ktorá je bezplatná. 
    Návrhy tém nájdete na: https://www.ihi.europa.eu/apply-funding/future-opportunities

    Program

    IHI Call Days

    Nepremeškajte príležitosť dozvedieť sa všetky informácie potrebné k podávaniu návrhu projektov v rámci prvých výziev IHI v roku 2023 a identifikovať partnerov v rámci konzorcií prostredníctvom burzy partnerov a „pitching sessions“.

    Zdroj: IHI

  • Informácie / novinky - ARCHÍV

     

     

    Facebook MZ SR   Instagram

​​​